10.2.11 - "glosátoři" u mě nebodují

10. února 2011 v 22:05 | Scissors |  S = DENÍK
Na mě poněkud silná slova, ale jakožto sakramentsky citlivá duše považuji za nutné se vyjádřit striktně a bez okolků. Tyhle věci titulek splňuje a tudíž jej nehodlám měnit... Na začátek článku musím upřesnit pojem "glosátor", který míním a který jsem zcela úmyslně dala do uvozovek. Mluvím totiž o lidech, jejichž glosy slouží pouze k pobavení na cizí účet. Výsměch nepodporuji. Naopak jej odsuzuji. To mne donutilo k sepsání tohoto textu. 
Pohybuji se v blogové sféře již dost dlouhou dobu a to převážně v té povídkářské části. Mohu proto s klidem v duši prohlásit, že jsem obeznámená s jednotlivými kategoriemi internetových autorů. Od těch nejtalentovanějších až po ty, kteří neznají ani základní pravidla českého pravopisu. A právě ta druhá skupina se stává cílem "glosátorů". 
Och! Jak je jednoduché někoho - nejlépe za jeho zády - kritizovat. Silnější si podá slabšího. Jako bychom byli zvířata a žili v divočině. Ne, tohle přirovnání se k tomuto tématu nehodí. Taková lvice nerozcupuje gazelu jen proto, že je královnou krále zvířat. Jí jde o přežití. Má hlad. I "glosátoři" mají v určitém slova smyslu hlad, ale o život jim rozhodně nekráčí. Kdepak. Jejich hlad nevychází z žaludku, nýbrž z pocitu nadřazenosti, k níž je v nejhorších případech přivedla základní znalost gramatiky. V tom spočívá "glosátorství", o němž hovořím.
Na druhou stranu autoři, kteří bývávají takto glosováni, skutečně patří mezi ty nejhorší. Někdo by proto mohl tvrdit, že ti, kdož neumějí psát, psát zkrátka nemají a už určitě ne veřejně, jelikož si tak sami podepíší rozsudek smrti. Ačkoliv se jedná o pravdivý výrok, nepovažuji to za oprávnění k tomu, aby si z nich "glosátoři" udělali živý terč. Jsou to přeci jen lidé a i oni mají city! Člověku snadno ublíží, když si přečte své dílo doplněné barevnými poznámkami plnými pohrdání a výsměchu. Zajímalo by mě, zda-li si to "glosátoři" uvědomují. Pokud ne, pokud se na věc nepodívají z autorova pohledu, pak budiž... Osobní zájem obvykle předčí zájem cizí. Pokud ano, pak k prohlášení o vlastním prospěchu (zájmu) připojím oslovení "necitelné bestie". 
Musím se přiznat, že jsem si sama pár glosů přečetla a také jsem se nad nimi pobavila. Vedle toho jsem však zároveň musela politovat oběť. No řekněte. Není kruté se posmívat někomu, kdo nejspíš neví, že prostě spisovatelem není? Daleko přínosnější pro internet - hlavně blogy - by bylo, kdyby někdo chybující autory na jejich hrubky upozornil. Ten člověk se přeci může ve své dovednosti zlepšit. Jestliže se však namísto rady od zkušenějšího dočká jen pošklebků, myslíte si, že bude mít chuť se o to vůbec pokusit? Kdo by měl, hm? Maximálně tak horkokrevná osoba, jež by chtěla "glosátorům" dokázat, zač je toho loket. Nakonec by ale nejspíš stejně všechno dopadlo jen větším zesměšněním. Samozřejmě ale chápu, že je daleko jednodušší přejít rovnou k palbě než se zaobírat pomocí.
Upřímně doufám, že byl tenhle článek dost útočný. Někdo se za ty - stoprocentně - děti, které se ještě řádně neseznámily se slohem, postavit musí. I když je pravda, že většinou nevíme, kolik let bylo autorovi daného textu, když jej sepsal... I v tomto případě mi ale nepřijde správné na člověka útočit mnohdy tak ostrými slovy. Copak nestačí nezaujatě oznámit holá fakta? Vážně se z toho musí dělat krutá veřejná zábava?
Scissors

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

K čemu máš blíž?

K optimismu
K pesimismu

Komentáře

1 Guenon | Web | 10. února 2011 v 22:20 | Reagovat

vlastně se nemýlíš, ale ve mě křičí, že moralizovat je snadné.
Sama glosy čtu jen výjimečně, ale neodsuzuji. A ne, nejsou to jen děti... Myslím, že bys koukala. Někdo, kdo v šestnácti napíše kobIla si určitou dávku posměchu zaslouží.
Ne, není to správné, ale není to ani zlé. Je to humor... Musí se to uchopit správně.

2 Scissors | Web | 10. února 2011 v 22:30 | Reagovat

[1]: Mně to připadá jako hodně krutý humor. (A to se černému humoru většinou s chutí zasměji.) Obzvlášť, když člověk, který jej sám píše, se neřadí právě do té "nejvyšší ligy". Ale samozřejmě máš pravdu v tom, že moralizovat je snadné.

3 Cirrat | E-mail | Web | 10. února 2011 v 22:44 | Reagovat

Kritika, která nepomůže autorovi ve zlepšení, je k ničemu.

Na druhou stranu, když něco vyvěsím někde veřejně, musím počítat s tím, že se k tomu může vyjádřit každý, kdo jde kolem. Pokud ty, jak píšeš, děti slohu neznalé cítí potřebu se prezentovat, měly by prostě počítat s existencí trolů a flamerů, kteří jsou jako magnetem k takovýmhle věcem přitahováni. Jinak nemají na internetu co dělat a rodiče by jim měli na net vrazit rodičovský zámek...

Pokud publikují na webu k tomu určeném, nejlíp pod nějakou editorskou kontrolou, která jim věci neodpovídající standardům vrátí a donutí je to přepracovat (ale ty jsou většinou placené), a někdo se jim začne vysmívat TAM, pak je jasné, kdo je duševně slabý chudáček - protože to je jako vlézt do školky a smát se dětem, že je přeperu...

4 Scissors | Web | 10. února 2011 v 22:47 | Reagovat

[3]: Naprosto s tebou souhlasím.

5 Nel-ly | 10. února 2011 v 23:00 | Reagovat

Ono kritizovat a kritiziovat... jsou takoví (a bohužel většina právě těch glosovaných), kteří si jednoduše řeknou, že dotyčný nemá pravdu, když jiní píšou jak je to "úžasnéééé" a jak jsou talentovaní, v horším případě se na kritika, který to myslel jen jako pomoc, vrhnou, a to pak někoho přestane bavit radit...
četla jsem glosy, které vyštípily chyby v gramatice, slovosledu, slohu, postavách, vtipným způsobem, který dle mého názoru nikoho neurážel... to je mi sympatické a osobně bych si moc ráda svoji povídku nechala oglosovat už kvůi tomu, že bych se náramně pobavila (takhle jsme to zkoušely na povídce dotyčné autorky a pobavily se obě... nenásilnou formou)
krom toho člověk může doufat, že když si ten glos autor přečte (v tom bych se ohradila nad "tajnými" glosy), tak si konečně uvědomí, že když chce psát, nestačí mu jen pouhopouhý nápad, ale že zároveň nepotřebuje zvláštní talent - jen, pro boha!, základní ovládání psaní....
Když se chci šířit s povídkou a ještě k tomu, když ji dám na internet (a ne na servery, které chyby kontrolují a takovou povídku by nepropustily), tak to znamená, že se za ni nesmím stydět a mám se s ní reprezentovat... očekávat kritiku... a pak i to glosování

pak jsou tu ti, kteří uráží... pod pojmem "glos" si vysvětlí, že musí autora co nejvíce ztrapnit, urazit, napsat o něm, jaký je to idiot, mamlas a, že píše jako postižený... to autora může urazit a popravdě, moře sprostých slov najednou mi doopravdy nepřijde vtipné a glos má být" vtipná pojma přehnané kritiky

tak asi tak ;-) já pár glosů četla, nějaké pobavily, jiné spíš urazily, ale bylo jich málo a sama jsem to nedávno zkoušela... neříkám, že bych autorku nějak soudila, ale převážně jsou to věci, které mě napadají samy při čtení takového typu povídek a co si budeme povídat... jinak než oglosované se to číst nedá

(ha, zas komentář na celej článek, co? :-D)

6 Lucka | Web | 11. února 2011 v 7:31 | Reagovat

Já to vidím tak, že pokud někdo zveřejňuje cokoliv na internetu, jde svým způsobem s kůží na trh. A pokud chci něco veřejně vystavit, nemohu tam mít pravopisné chyby. Když si nejsem jistá, vyhledám si nejasnost v Pravidlech. Myslím, že všeobecné znalosti pravopisu by měl mít žák 5.-6. třídy. No a pokud si tam přesto kdosi napíše "babyčka", nemůže se divit, že se mu okolí směje. ;-)

7 Scissors | Web | 11. února 2011 v 17:14 | Reagovat

[5]: Ze závěru tvého komentáře vyplývá, že glosa je vlastně dobrým skutkem, protože jiný - zkušenější - autor věnuje svůj čas tomu, aby sám mohl učinit povídku dotyčného čtivější. Jelikož glosy nečtu a nepodporuji, dám ti zapravdu jen z poloviny. Dobrým skutkem by totiž podle mě bylo to, co jsi zmínila v prvním odstavci svého komentáře. Máš naprostou pravdu, že existují osoby, které budou brát konstruktivní kritiku za urážení, a tak začnou také urážet. Ano. Proto se do takových věcí sama nepouštím a - jak se říká - "žiji a nechávám žít". Raději onoho autora nechám při myšlence, že píše úžasně, než abych se s ním pouštěla do sporů. To přeci nemá nikdo z nás zapotřebí, že? Ani to ale není správně. (Ono je sakramentsky těžké dělat správné věci.) Opustit stránky toho "umělce" bez jediného slůvka a tím, že on jednou přeci jenom zjistí, jak na tom ve skutečnosti je.
Ohledně těch, kteří jen uráží, se tě musím na něco zeptat. Kdy se pozná, že už je glosa za hranicí jakéhosi dekora? Podle mě jsou všechny glosy za onou hranicí. Na jejich obhajobu bych jen odkázala na komentář od Guenon, která se vyjádřila skvěle. Je to humor a musí se to tudíž jako humor brát... Ze strany autora oglosovaného díla to tak ale nikdy bráno nebude a to je nutné vzít před sepsáním glos v potaz.
[6]: S tímto názorem samozřejmě souhlasím. Nastínila jsem to v článku já a definitivně to zde zaznělo v komentářích.

8 Alis | Web | 11. února 2011 v 20:14 | Reagovat

Ehm, tak já taky přiložím své drobné polínko do ohně.

Já osobně oglosované povídky nečtu. Četla jsem jednu oglosovanou, v níž měly ty rádoby vtipné "vložky" tak nějak ožvit a pobavit. Jenomže mně to připadalo, že spíš narušují děj povídky, protože ta se mi zase tak špatná nezdála.

A zcela upřímně, pokud něco čtu a je to plné hrubek, tak to přetrpím jedně v případě, že je to vážně solidně napsané (obsahově), což se stává v 1 z 100 000 případů. Já jsem na pravopis velký pedant, neměla jsem daleko k tomu být učitelkou češtiny a chyby prostě nesnáším! Zhnusí mě i v obyčejných textovkách. Ale myslím, že člověk s IQ nad 70 má snad Word, který ho na základní chyby upozorní.

Ovšem rýpat se v něčí práci glosováním je hodně ubohé. A je mi to proti srsti. Studuju žurnalistiku a vždycky se ošívám, když mám napsat nějakou kritiku. A urazit někoho a - nebojím se říct - zesměšnit, to je hrozně ubohé a pěkná "srabárna".
Kritika je kritika. Je to součást mé budoucí profese, chápu její důležitost. Ale všechno má svoje hranice!

A jak říká pan D. MacDonald: "Jediný způsob, jak se naučit psát, je psát."
Jelikož mám k tomu učitelství blízko, tak jsem tolerantní a cením si toho, že má v dnešní době někdo vůbec ZÁJEM se něco naučit. A je trestuhodné, když ho v tom někdo sráží! :-?

9 Nel-ly | 11. února 2011 v 21:04 | Reagovat

[7]: neřekla bych, že z mého komentáře vyplývá jen "dobrý skutek"
ale osobně mi přijde mnohem horší "skutek" odejít a neříct ani slovo a v nejhoršim nechat autora ať si o sobě myslí, jak je úžasný....

říkám, že glos je "přehnaná humorná kritika" nic víc, nic míň a hranice dekora v naší době a na internetu... promiň, ale jaký je dekorum? já to beru jako nadhled a žádný zbytečně sprostý slova, krom toho... když člověk dá na internet povídku, očekává reakci a té se mu dostane...

[8]: stalo se mi několikrát (o glosátorů, které neznám), že vložky byly rušivé a proto jsem moc glosů nepřečetla a asi se to moc nezmění, každopádně....
ty povídky, které jsem oglosované četla (popřípadě se pokusila oglosovat, což neříkám, že dopadlo skvěle :D) děj neměly a nebylo co rušit... snad až na do nebe volající gramatickou enschopnost, která mě osobně urazí stejně, jako když někdo do povídky přidává smajlíky nebo muciQi LoVííísQy...

10 Scissors | Web | 11. února 2011 v 22:39 | Reagovat

[9]: Však já netvrdím, že to, co dělám, je lepší. A ohledně dekora. Je smutné, že ti v tom musím dát skutečně za pravdu. Na druhou stranu to ale nutně neznamená, že se člověk musí nechat strhnout a psát jako většina.
Nechtěla jsem, aby můj komentář s reakcí na ten tvůj působil útočně. Zdá se, že totiž právě tak zapůsobil. Pokud ano, pak se omlouvám. :-)
[8]: Všechno má svoje hranice. Správně. Já glosy toleruji. Když mě ale nějaký vyburcuje, dopadá to tak, že o tom musím napsat článek... :-D To s tím zájmem je důležité. Takový člověk je ochotný snést kritiku. Oproti tomu výsměch - kterým některé glosy působí - se ho zákonitě musí dotknout. To je pak skutečně ošklivé.

11 Alis | Web | 11. února 2011 v 22:55 | Reagovat

I kritika, aby pomohla, musí být úměrná. Pokud někdo zkritizuje všechno (a nejlepší je, když to udělá zcela nekonkrétně, prostě slovy 'hrozné', 'škvár', 'děsný sloh',...), pak autor vlastně nic neví. Tohle není kritika. To nás naučili v první hodině věnované kritikám. Pokud se odhodlám kritizovat, můžu začít oběcne, ale musím to postupně konkretizovat. V opačném případě by si měl 'kritik' nechat kritiku pro sebe, protože není nic horšího, než když 'špatného' autora kritizuje 'špatný' kritik. To je potom jedna velká fraška a oba si nemají co vyčítat! :-D
Ideální podle mě je, když v každé kapitolce něco 'kritik' vypíchne, v další zase něco atd. Potom je to takové postupné a autor to lépe přijmá. A když najde i něco, co lze pochválit, tím lépe. Zkrátka takovou nenásilnou formou. Myslím, že ta totiž funguje. ;-)

12 nel-ly05 | 12. února 2011 v 4:09 | Reagovat

[10]: ale ne, tohle je diskuze, jen mi přijde, že máš moc jednostranný názor a mám nutkání obhajovat ten druhý a pak to vypadá jak útok :-D
neříkám, že člověk musí psát stejně jako ostatní... opak je pravdou, řekla bych....

nesmí se to přehánět, jistěže ne... když uvidím několik chyb, nebo pokulhávající příběh, ale stále napsaný tak, že se může vyvinout, tak pochválim to, co pochválit jde, třeba na něco upozorním a jdu dál... pak jsou tu výjimky, jednou to toleruji, po druhé, po třetí, upozorním, nic se nestane... kritizuju...jsou chyby které prostě nepřekousnu (a to jich překousnu hodně :-D bohužel musím i u sebe) a když jsou opakované a k tomu ještě nedějový děj, tak.... no, to už není o glosu, ale celkově o psaní

13 Scissors | Web | 12. února 2011 v 21:44 | Reagovat

[12]: Nemyslím si, že bych měla až tak moc jednostranný názor. Já si uvědomuji, proč to lidé - třeba i ty - píší. Neděláte to se špatným úmyslem. (Však to jsem také nikdy neřekla.) To špatné z toho jen vyplyne. Od začátku znám fakta, která jste mi tu všichni (včetně tebe) popsali. Ano, autor jde "s kůží na trh" a ano "očekává reakci a té se mu dostane". A s jejich znalostí jsem sepsala tenhle článek. Nejsem jednostranná. Jen se přikláním víc k jedné straně. To neznamená, že neuznávám tu druhou. Vždyť i já jsem si pár glos přečetla a nad některými z nich se i pobavila...
A ohledně diskuzí. Ony častokrát vypadají útočně. To je trochu nervy drásající... :-D

14 Agnibesh | E-mail | Web | 1. března 2012 v 16:56 | Reagovat

Pěknej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama