18.1.11 - Vykladačka smrti

19. ledna 2011 v 21:03 | Scissors |  S = DENÍK
Mimo jiné dárky jsem k Vánocům dostala poukázku na knihu platnou na tři měsíce. Minulý pátek jsem ji využila a zcela naslepo šla do patřičného knihkupectví. Prošla jsem fantasy, světovou beletrii, historické romány a skončila jsem u thrillerů. A právě tam jsem nalezla knihu Vykladačka smrti od Ariany Franklinové. (Někde jsem se dočetla, že je to jen pseudonym.) Mít více času, přečetla bych ji během víkendu, ale takto mi to trvalo dlouhé čtyři dny... Až dnes se mi však naskytla příležitost se o své názory a dojmy podělit.
Vykladačka smrti je středověký detektivní thriller odehrávající se na území Anglie. Hlavní hrdinkou je lékařka ze sicilského Salerna, která má vcelku zajímavé jméno Adélie. Ve skutečnosti má těch jmen spoustu, ale já si pamatuji jen to hlavní a pak Vesuvie. (To proto, že ji její rodiče nalezli na úpatí hory Vesuv.) Adélie však není jen tak obyčejnou lékařkou. Ona je patoložkou. Zkoumá těla mrtvých, která se jí dostanou na stůl. Najednou se však musí ona vydat za nimi. Bok po boku s židovským detektivem panem Simonem a svým věrným pomocníkem Mansurem (což je Saracén) tak odcestuje do Anglie, kde bylo zavražděno malé dítě a další tři se pohřešují. Z těchto činů jsou obviněni tamější Židé a právě to je důvod, proč se tam Adélie se svými společníky vydává a ještě ke všemu v utajení. Musí totiž odhalit pravého vraha... A že to bude velmi dramatické!
Vykladačka smrti mě během četby vážně bavila. Čtenář se při ní bojí, směje a romantické duše se tetelí, když se konečně objeví nějaký ten rytíř na bílém koni. A jelikož jsme ve středověku, tak to myslím doslova. (I když o barvě koně se moc nehovořilo.) Kniha je dějově sestavená tak, že souhlasí s historickými událostmi tehdejší doby a pokud ne, v doslovu vás na to autorka upozorní. (Nemůžu to však tvrdit na sto procent. Fakta jsem neověřovala.) Konkrétně se jedná o dvanácté století, kdy vládl král Jindřich II.. Pokud vám jméno nic neříká, nejspíš by vám mohlo pomoct tvrzení, že to je zkrátka ten, jehož rytíři zamordovali sv. Tomáše alias Tomáše Becketa. I o tomto skutku se kniha zmiňuje. (Ale vážně jen zmiňuje.) 
A jak jsem k tomuto žánru přišla? Jednoduše. Když jsem okem přejížděla přeš rozmanité tituly v regálech, zaujala mě obálka. Jakmile jsem si pak přečetla jméno Jindřich II., kterého nyní bereme v dějepisu, kniha musela být má! Jsem moc ráda, že jsem si ji nakonec skutečně odnesla domů. Navíc... Už se nemůžu dočkat dne svých narozenin, protože mi mamka slíbila, že dostanu druhý díl, který je již v prodeji. 
Ale zpátky k tomu "recenzování". Kdybych měla vybrat postavu, která na mě nejvíce zapůsobila, byl by to určitě Jindřich II., ačkoliv se objevil jen v první a dvou posledních kapitolách. Byl to zkrátka ten správný král, který dokázal intrikovat, být milý a zároveň se řádně vztekat. Jestli nám do příštího testu dá naše paní profesorka na dějepis "referát na naši oblíbenou historickou postavu oné doby", už vidím, jak tam budu horko těžko vysvětlovat, že jsem si ho zamilovala v moderní beletrii a mimo jiné jej lituji pro jeho zrádnou smrt... To jsem ovšem odbočila. Další mou oblíbenou postavou z Vykladačky by byl sir Rowly. Koho by neokouzlil jeho příběh z křižácké výpravy? Adélie už na mě takový dojem neudělala. Beru ji spíš neutrálně...
Všem z vás, kdo máte rádi středověk, historickou literaturu nebo zkrátka jen thrillery, detektivky a napínavou četbu, můžu Vykladačku vřele doporučit. Je to zajímavý napínavý příběh obohacený tím, že se zakládá převážně na skutečných událostech dvanáctého století. Zároveň bych však měla varovat, že při určitých pasážích je to vážně kapánek drsnější četba a místy je zkrátka spíše pro větší. (Nutno brát vážně nejen z hlediska jazykového.) Kdybych ji měla nějak zaškatulkovat podle fanfiction omezení, dala bych jí do poličky se štítkem patnáct plus a to z výše uvedených důvodů.
Na závěr bych řekla, že to byl můj první přečtený středověký thriller a to žánrové propojení mě prostě dostalo! Už se neskutečně moc těším na knihu Labyrintem smrti, což je ono pokračování Vykladačky knihy. A největším důvodem mé nedočkavosti je, že v Labyrintu se bude řešit vražda královy milenky. Co to znamená? Veliký výskyt Jindřicha II. v ději!
Vaše Scissors :)

Na obálce mé knihy je napsáno "Detektivní thriller ze středověké Cambridge", jako je tomu tady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

K čemu máš blíž?

K optimismu
K pesimismu

Komentáře

1 Geisha | Web | 19. ledna 2011 v 21:41 | Reagovat

Tuhle knížku jsem koupila mamce k Vánocům :) Samozřejmě jsem si ji hned po rozbalení zabavila já :D Miluju historický romány a obzvlášť detektivky, takže taky můžu jen doporučit :)

2 Viverette | Web | 20. ledna 2011 v 21:17 | Reagovat

Našly jsme místo, kde se pisálci budou moct zdokonalit v reakcích při akcích, slovních přestřelkách a dalších situacích. Kde si budou moci vyzkoušet vlastní pohotovost a "ochutnat" něco nového. V žádném případě se nejedná o reklamu, kde se nahání stovky lidí na pitomé klikačky, hlasování ve stupidních soutěžích anebo kvůli návštěvnosti. To, o co jde nám, je zábava. Víme, o čem mluvíme. A chceme tě přizvat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama