29.7.10 - Počátek

29. července 2010 v 12:16 | Scissors |  S = DENÍK
Když jsem šla včera večer do kinosálu na Počátek, v hlavě mi stále rezonovala věta, kterou pronesl DiCaprio a scénáristi. "Až vyjdete z kina, nebudete vědět, co je realita a co sen." Znělo mi to, jako bych po shlédnutí filmu měla pochybovat o tom, jestli jsem jej skutečně viděla a nebo se mi to jen zdálo. Jako bych měla začít pochybovat o své realitě. Přišlo mi to nemožné a tak trochu mě to i pobavilo. Až včera jsem pochopila, co tím DiCaprio a spol. mysleli. Nebo jim to alespoň zajistilo pravdivost jejich slov, kdyby první plán dostat diváky do psychiatrických léčeben nevyšel. Celá tahle věta měla být totiž pochopena až těsně před titulky a jelikož vám opět nechci prozradit, jak film probíhal, nehodlám mluvit konkrétně.
Určitě už jste někde na trailer, billboard nebo jen název filmu narazili. Bylo to v televizi, plakáty jsou rozvěšené po celé Praze - nevím, jak je to v jiných městech - a dokonce o tom psali i v deníku Metro. Nepochybuji o tom, že se v nějakém časopise ještě články o Počátku objeví. Tenhle poplach, jaký film vyvolal ještě předtím, než ho začali v kinech doopravdy dávat, nebyl bezdůvodný. Počátek je nejlepší film, jaký jsem v poslední době viděla! Hned dneska ráno jsem běžela na CSFD, abych mu dala zasloužilých pět hvězdiček, nebo-li jejich plný počet.
Čím na mě zapůsobil? Za to může hned několik faktorů. Tím prvním je samotný příběh. Něco takového tu ještě nebylo. Úvaha hned na začátku o tom, co je nejodolnějším parazitem, je vážně skvělá. Koho to napadlo, tak je génius. Od této myšlenky se pak odvíjí celý příběh. Řekla bych, že na začátku scénáře stála právě ona. Druhým faktorem by bylo zpracování. Všechno je tak převratně natočené! Moderně, s novými prvky, ale i s čarováním s něčím zdárně obyčejným, jako je zrcadlo. (To na mě udělalo pomalu největší dojem. ;)) Třetím bodem by byla hudba, kterou složil Hans Zimmer, jeden z mistrů svého oboru. Skvěle doplňovala scény a sama o sobě je moc hezká. Má svůj příběh. Začtvrté se musím zmínit o spádu a akci, které film měl. Na tom nejspíš celý štáb stavěl. Divák neměl čas začít se nudit. Pořád se na scéně objevovalo buďto něco nového, důležitého pro děj nebo dokonce i vtipného. Takhle bych mohla jmenovat dál a dál, přičemž jeden faktor by musel být i výběr sympatických herců, kteří se do svých rolí perfektně hodili. Vedle Leonarda DiCapria, který všem scénám samozřejmě vévodil - kromě těch, kde nebyl, že -, byli skvělí i Joseph Gordon-Levitt, jenž měl většinou účast na vtipných hláškách, a Ellen Page, jejíž postava mi byla asi nejsympatičtější hned po hlavní postavě DiCapria.
Na závěr vám ještě něco musím nutně sdělit. Nemám ráda sci-fi, takže jsem zprvu nevěděla, co od Počátku očekávat a uklidňoval mě jen fakt, že to měl být i thriller. Obavy byly zbytečné a já byla víc než nadšená - jestliže vám to ještě nedošlo z tohohle dlouhého článku. Kdo neviděl, musí vidět, protože by o hodně přišel, kdyby neviděl. (Skvělá věta! :D) Jo a ještě jednu poznámku si neodpustím. Jsem ráda, že jsem slyšela hlas DiCapria, kterého jsem ještě donedávna moc nemusela, ale teď... O:)
Vaše víc než nadšená Scissors :)

Jeden z trailerů (CZ)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luth :-) | E-mail | 29. července 2010 v 16:37 | Reagovat

Já Počátek tedy ještě neviděla a musím se přiznat, že mě ani nijak nelákalo se na něj podívat, (poslední dobou tak nějak ztrácím o filmy zájem :-( ) ale přečtení tvé "minirecenze" a shlédnutí traileru ve mně zanechalo hluboký dojem - tenhle filmík musím vidět! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama