30.4.09 - "Otevírám se na konci..."

30. dubna 2009 v 20:27 | Scissors |  S = DENÍK
Kdo je zarputilým fanouškem Harryho Pottera a obzvláště pak Pobertů a kdo přečetl všech sedm dílů této série knih od J.K. Rowlingové, zajisté pochopí nadpis tohoto článku. Relikvie smrti jsem dočetla asi před týdnem a stala se mým druhým nejoblíbenějším dílem HP (prvním je Fénixův řád). Samotná knížka mi přišla až příliš akční a bylo na ní vidět, že je to poslední díl, protože Rowlingová rozvedla a vysvětlila každý detail knih, které předcházely sedmému dílu. Navíc často vzpomínala na to, co napsala v oněch knihách. Tohle všechno je pro mne na knize negativní, avšak jediná kapitola, jediná událost to dokázala zvrátit.
Právě z této kapitoly pochází věta, která je v titulce článku. Otevírám se na konci. Oni zarputilí fanoušci HP zajisté vědí, která bije. Pokud jste knihu nečetli, raději následující text nečtěte, protože vám hodlám vyzradit zápletku. Nedělala bych to, ale k pochopení tohoto článku je to třeba.
Určitě víte, co jsou to viteály a z šestého dílu také víte, že Harry je musí všechny najít a zneškodnit, aby mohl porazit Voldemorta. To se povedlo a všechny viteály byly zničeny, teda až na dva... Had Nagini, věrný zvířecí miláček Voldemorta, a samotný Harry, do kterého se však Voldemortova duše dostala neplánovaně, když mu byl jeden rok, tedy v roce, kdy přežil jeho útok Avada Kedavrou. A protože viteály musí být zničeny, aby mohl být Voldemort poražen, musí být zničen i ten skrývající se někde hluboko v Harrym. Harry musí zemřít.
Mohu vám upřímně říct, že lépe to Rowlingová sepsat nemohla. Ta kapitola byla přesně podle mého gusta a autorka se na ní zajisté dosti vyřádila. Ty pocity, které Harry měl, když věděl, že právě teď má předtoupit před kupu Smrtijedů a samotného Voldemorta. Že právě teď prožívá poslední minuty svého krátkého života. A právě v tu chvílí přichází na scénu Zlatonka, kterou mu odkázal Brumbál a ve které se ukrývá kámen Vzkříšení, druhá relikvie Smrti. Byla to Zlatonka, kterou Harry jako vůbec první kdy chytil a když ji políbil, objevil se na ní právě nápis Otevírám se na konci. Předtím se Harry ptal kde na konci?, ale nyní, když ví, že je jeho konec, našel odpověď na to, jak Zlatonku otevřít. Vtip byl pouze v tom, že se neměl ptát kde ale kdy.
Tahle kapitola je neskutečně dojemná a začíná to právě touto scénou, kdy se Harry smiřuje s tím, že za chvíli vydechne naposled. Abych pravdu řekla, celou knihu jsem doufala v to, aby se tam alespoň jednou objevil Sirius Black, můj oblíbenec. Vím, je to povrchní, ale já to vlastně četla jenom kvůli tomu, protože šestý díl mě od knihy naprosto odradil (leč má kamarádka jej považuje za nejlepší). Přišel mi takový nudný. Ano, pro děj byl důležitý, protože se v něm setkáváme s viteály, ale mě se prostě nelíbil. Každopádně vrátíme se k dílu sedmému.
Brumbál věděl, že pro Harryho bude tato situace velmi obtížná (pro koho by nebylo obtížné, jen tak spáchat nechtěnou sebevraždu, i kdyby věděl, že tím zachrání svět?) a tak - jako vždy - do detailů vše vymyslel. Harrymu se v oné chvíli odhodlávání otevřela Zlatonka v ruce a z ní vypadla druhá relikvie. Za pomoci ní se Harry setkal s rodiči, kmotrem a právě zesnulým Remusem Lupinem, kteří mu měli dodat dostatek odvahy k tomu, aby se obětoval. A právě tím si mě kniha získala! Právě tím se vyšplhala na druhé místo v mém žebříčku HP knížek! Právě proto! Svou dojemností, procítěností a elegancí. Prostě měla půvab a jakmile jsem si tuto kapitolu přečetla, ihned jsem měla na sedmý díl jiný názor. Konečně jsem dosáhla svého vytouženého výstupu Siriuse a dokonce i s Jamesem a Lily. Ať už byl jejich rozhovor jakkoliv krátký (tuším, že všichni duchové měli dohromady tak šest vět maximálně osm), na mě zapůsobil neuvěřitelným dojmem.
A proč to sem vše vlastně píšu? Protože dnes, když jsem jela ze školy, jsem se na toto téma dostala se svou spolužačkou a na mysl se mi vrátil půvab té věty a její pointa. S jistotou mohu tvrdit, že tahle kraťoulinká větička, těch pár slovíček, o něco více písmenek ve mně utkvělo a myslím si, že se mě jen tak nepustí. Tak jak jsem začala, tak také skončím. Otevírám se na konci...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anička - tvoje SB - které tě má rádo | E-mail | Web | 30. dubna 2009 v 21:11 | Reagovat

něco mezi je to vždycky na konci traileru 4.série každýho dílu.

2 Tlapka | Web | 27. října 2010 v 21:04 | Reagovat

Mno, jak tak čtu, je vidět, že už jsem HP dlooouho nečetla a máloco si pamatuju... Budu si to muset znovu přečíst, páč Harry nakonec nezemřel a já ani nevím že se měl obětovat... Jinak hlasovala jsem pro Lupina, vlkodlaci se mi líbí a navíc on mi přijde takový nejvíc příjemný... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama